Preview: 2015 Midsommarfest Music Line Up!

msf2015_facebook_cover

We are looking forward to welcoming the neighborhood and all of our many Andersonville fans to Clark Street on June 12, 13 & 14 for the momentous 50th anniversary Midsommarfest celebration! For the first time in Midsommarfest history the entire festival will open at 5:00 pm on Friday, June 12th with three stages of music, where we will be giving you an Andersonville favorite (16 Candles), some Swedish flavor (ABBA Salute), and a throwback to our first year with a Party Like It’s 1965 stage with lots of great music from the 60s (dressing up will be encouraged).  Then starting Saturday at 11:00 am, we will once again have 5 stages of live music and entertainment all weekend long.

We will have much, MUCH more coming your way, but for now check out our line up for this year’s fest!

FRIDAY, JUNE 12

NORTH STAGE, Clark & Catalpa
Sponsored by Root Collective

5:00 PM DJ Dan Luna
5:45 PM Gus Giordano Dance School
7:00 PM 16 Candles

PARTY LIKE IT’S 1965 STAGE, Clark & Berwyn
Sponsored by Urban Pooch

6:00 PM Brooke & The Nice Things
7:30 PM Chicago Hula Hoop Festival
8:00 PM Final Say

SOUTH STAGE, Clark & Foster
Sponsored by Simon’s Tavern

6:00 PM The Pickled Herrings
8:00 PM ABBA Salute

SATURDAY, JUNE 13

NORTH STAGE, Clark & Catalpa
Sponsored by Root Collective

11:00 AM The Shades
12:30 PM Panda Riot
1:30 PM Windy City Cowboys
2:00 PM The Casual Ties
3:00 PM Chicago Spirit Brigade
3:30 PM The Lucky Dutch
5:30 PM The Congregation
8:00 PM JC Brooks & The Uptown Sound

FHD STAGE, Clark & Balmoral

12:30 PM Cody Copeland
2:00 PM Katie Todd Band
3:30 PM Bleach Party
5:00 PM The Joans featuring The Revelettes
6:30 PM The Handcuffs

SUMMERDALE STAGE, Clark & Summerdale
And the Alamo Shoes Family Fun Area

11:30 AM Joel Hall Dancers
12:00 PM Bow Wow Lounge Pet Parade
1:00 PM Bollywood Groove
2:00 PM Chicago Hula Hoop Festival
3:00 PM Dream Big Performing Arts

3:30 PM Smarty Pants Yoga
4:00 PM Live Wire
6:00 PM Live Bait & The Bobbers
8:00 PM Stann Champion’s Roots Rock Society

CENTER STAGE, Clark & Berwyn
Sponsored by Urban Pooch

11:00 AM Mister E. Machine
12:30 PM Dahlia Revolt
1:30 PM Chicago Spirit Brigade
2:00 PM Vic and Gab

3:00 PM Windy City Cowboys
3:30 PM Hank & Cupcakes

5:00 PM Little Queens
7:00 PM Cat Fight

SOUTH STAGE, Clark & Foster
Sponsored by Simon’s Tavern

2:00 PM Hodie Snitch
4:00 PM Hairbangers Ball
6:00 PM 7th Heaven
8:00 PM ABBA Salute

SWEDISH STAGE, Clark & Foster
Sponsored by the Swedish American Museum

11:30 AM Opening Ceremony
11:45 AM Traditional Maypole Dance
12:15 PM Swedish American Children’s Choir
12:40 PM Nordic Folk Dancers
1:05 PM Chicago Swedish Male Chorus

SUNDAY, JUNE 14

NORTH STAGE, Clark & Catalpa
Sponsored by Root Collective

9:30 AM Hatha Yoga with Bikram Yoga Andersonville
11:00 AM Wild Skies
12:30 PM Al Rose
2:00 PM Cardinal Harbor
3:00 PM Chicago Spirit Brigade
3:30 PM Honey Hole Johnson

5:00 PM Willy Dynomite
7:00 PM 16 Candles

FHD STAGE, Clark & Balmoral

12:00 PM Pieptone featuring The Revelettes
1:15 PM Mutts
2:30 PM Amazing Heeby Jeebies
4:00 PM Revomatics
5:30 PM Flesh Panthers
7:00 PM Canasta

SUMMERDALE STAGE, Clark & Summerdale
And the Alamo Shoes Family Fun Area

12:00 PM Andersonville Suzuki
1:00 PM The Jazz Institute’s Jazz Links Youth Ensemble
2:00 PM The Runaway Circus
3:00 PM Dream Big Performing Arts
3:30 PM Smarty Pants Yoga
4:00 PM Laura Doherty & The Heartbeats
6:00 PM Lucy Smith’s Autumn in Augusta
8:00 PM Sure Fire Groove

CENTER STAGE, Clark & Berwyn
Sponsored by Urban Pooch

11:00 AM Deliverance Singers
1:00 PM Chicago Spirit Brigade
1:30 PM St. Bottleneck

2:30 PM ROTC
3:00 PM The Opposition Party
5:00 PM Yacht Rockets
7:00 PM Maggie Speaks

SOUTH STAGE, Clark & Foster
Sponsored by Simon’s Tavern

2:00 PM Late Night FM
4:00 PM New Invaders
6:00 PM Get Up With The Get Downs
8:00 PM Mama Digdowns Brass Band

SWEDISH STAGE, Clark & Foster
Sponsored by the Swedish American Museum

12:00 PM Nordland Band